Fékek
A gépkocsik átalakítása az egyszerűbb optikai tuning elemek használatát, illetve a komolyabb műszaki tartalmú fejlesztés is magában foglalhatja. A nagyobb módosítások összefüggésben vannak egymással, például nagyobb teljesítményű motor esetén a futóművet és a fékrendszert is érdemes átalakítani a kényes egyensúly megtartása miatt. A fékrendszer átalakítása érintheti a fékcsöveket, a féknyergeket, féktárcsákat és a rögzítő elemeket is.
A fékrendszer legegyszerűbb fejlesztési lehetősége, ha a féktárcsákat kimarjuk vagy kifúrjuk. Ezeket a hornyokat úgy alakítják ki, hogy a centrifugális erő hatására a szennyeződések kirepülnek a féktárcsa mélyedéseiből. A furatokat pedig úgy készítik el, hogy körbefordulásnál a furatok lefedjék a betét teljes súrlódó felületét, és így eltávolítsák a szennyeződéseket és a vizet. Kevésbé elterjedt a furatos kialakítás, mert a furatok feszültséggyűjtő helyeket képeznek a tárcsán és ezért repedések keletkezhetnek. De vannak olyan esetek is, főként versenyautóknál, ahol fokozott teljesítményelvárás miatt, ezt a két megoldást együttesen alkalmazzák.
Ha az általános féktárcsák fúrása is marása nem elégséges, akkor érdemes prémium kategóriás (performance) féktárcsákat venni. Az általunk forgalmazott DBA féktárcsáknak speciális hűtőborda kialakítása van, mely a jobb hűtési teljesítményen kívül a deformációval szembeni ellenállást is növeli. A tárcsán látható zöld, narancs és piros festékcsíkok 458, 550 és 630°C-nál színeződnek el, így ellenőrzésükkel megállapítható, hogy a féktárcsáknak mekkora volt a maximális hőmérséklete. Ezeknek a tárcsáknak maximális folyamatos üzemi hőmérsékletük igen magas 500°C, illetve rövid idejű hőterhelésnél elérhetik a 630°C-ot. Ilyen hőmérsékleteknél a hagyományos tárcsák deformálódnak és használhatatlanná válnak. Az egyedi T3-as hornyoknak köszönhetően a szennyeződések eltávolítása rendkívül hatékony ezeknél a tárcsáknál, miközben a speciális kiosztásnak köszönhetően nem alakul ki vibráció a fékek használata közben.
A nagyobb teljesítményű féktárcsák használata mellett, határozottabb nyomáspont érhető el fémhálós fékcsövek alkalmazásával, mert a hagyományos fékcsövekhez képeset kevésbé tágulnak a fékezés során fellépő nagy nyomás (100-200 bar) hatására. Ezeknek a fékcsövek a belsejében teflon (PTFE) cső van, melynek kivallóak a hővel (260°C-ig) és a vegyi hatásokkal szembeni ellenállósága. A külső rozsdamentes fémháló biztosítja a hosszú élettartamat a különböző környezeti hatásokkal szemben és korlátozza a deformációt akár 760 bar esetén is.
Az egyedi féknyereg, futómű és féktárcsa alkalmazásánál szükség lehet kétrészes féktárcsák készítésére a geometriai kényszerek miatt. Ilyen esetekben érdemes a középső részt alumíniumból készíteni, mert így csökkenthető a futómű rugózatlan tömege. Kétrészes féktárcsáknak két csoportja van, az egyik a fix, a másik az úszóközepes féktárcsa, melyet nagyobb átmérőknél alkalmaznak. Erre azért van szükség, mert a különböző hőtágulási tényező miatt túlzottan nagy deformációk lépnének fel. A DBA féktárcsákból szintén van olyan kivitel, amikor a közeprész aluminiumból, a külső (rotor) rész pedig magas szén tartalmú ötvözött vasból (XG150) készül. Ezeknél a tárcsáknál pótalkatrészként a rotor rész külön is megvásárolható.
Versenyautókba hidraulikus kéziféket is gyártunk, melyek kis erővel kezelhetőek. Tandem munkahengerrel kiegészített fékrendszer használata esetén beállítható az első és hátsó kerekekre jutó fékerő aránya. Ezekkel a megoldásokkal a versenyzés sokkal gyorsabb lehet, mert a fékrendszer a vezető stílusához igazítható.
A fékrendszer átalakításának további lehetősége a féknyereg és fékbetétek kicserélése. Az általunk forgalmazott Hawk fékbetétek szintén prémium (performance) kategóriájuak, ezen belül is megtalálható a erősebb utcai alkalmazáshoz fejlesztett betétektől az autóversenyeken használt fékbetéteken keresztül a speciális kerámia anyagó fékbetétekig többféle típus is. Ha a fékbetét lecserélése sem elégséges, akkor a féknyereg és a tárcsa nagyobbra cserélése hozhat megfelelő teljesítmény növekedést. Ilyen átalakításnál, figyelni kell arra, hogy a más típusú – általában nagyobb – féknyereg miatt egyedi tartókonzolt is kell terveztetni és gyártani.
A fékrendszert érintő nagyobb átalakításokban is tudunk segítséget nyújtani. Vannak olyan esetek, hogy egy féknyereg helyet két féknyereg használatát igényelik. Ekkor a plusz kisebb nyereg a kézifék funkcióit látja el, mely mechanikusan rögzíti a gépjárművet.